PARAŠYKITE MUMS vargdieniu@gmail.com
PASKAMBINKITE MUMS +370 616 15723
Skirkite 1.2%

Pratimai šeimai padėsiantys gyti po traumos. Antra dalis.

Susidorok su savo jausmais

Nuoroda: Po to kai vaikas jau buvo skatinamas kalbėti apie savo potrauminius jausmus ir emocijas bei sužinojo, kad visi jausmai yra reikalingi ir nėra nei geri, nei blogi bei visus juos reikia priimti, pats laikas pradėti mokytis neigiamų jausmų įveikimo būdų/strategijų. Kartais vaikai gali turėti sunkumų ir nemokėti verbaliai pasidalinti savo jausmais, kitais atvejais gali tokių jausmų išvis nepripažinti. Tokiais atvejais tėvams lieka tik spėlioti, kas dedasi jų vaikų galvose. Taip pat jūsų vaikas jau žino, kad šeimos nariai gali turėti ir vienodų, ir skirtingų jausmų. Kai jaučiamės blogai yra daugybė būdų nusiraminti ir pasijausti gerai (pasikalbėti su savo šeimos nariais, piešti paveikslėlius ir pasidalinti jais, pasistengti nusiraminti, atsipalaidavimo pratimai (daugiau apie juos pasidalinti savo jausmais, kitais atvejais gali tokių jausmų išvis nepripažinti. Tokiais atvejais tėvams lieka tik spėlioti, kas dedasi jų vaikų galvose. Taip pat jūsų vaikas jau žino, kad šeimos nariai gali turėti ir vienodų, ir skirtingų jausmų. Kai jaučiamės blogai yra daugybė būdų nusiraminti ir pasijausti gerai (pasikalbėti su savo šeimos nariais, piešti paveikslėlius ir pasidalinti jais, pasistengti nusiraminti, atsipalaidavimo pratimai (daugiau apie juos 4, 5 ir 6 straipsniuose), išvykos su šeima, įvairios veiklos su draugais, linksmo filmo žiūrėjimas kartu, mėgstamos istorijos skaitymas, stalo žaidimų žaidimas kartu). Taip pat jūsų vaikas turėtų daugiau sužinoti ir mąstyti apie jausmus, kurie tik pablogina vidinę būseną (pyktis, agresija, kitų kaltinimas dėl visko, kas atsitinka, jausmų savyje laikymas ir nesidalijimas ir veikimas nepagalvojus.  Paprašykite savo vaiko pamąstyti ir papasakoti, ko geriau nedaryti, jei nori pasijusti geriau.

Kartu užpildykite lentelę pateiktą apačioje ir pakabinkite ją matomoje vietoje. Nepamirškite parašyti būdų, kaip galite išlaikyti gerus jausmus su savimi.

Jei pyktis, panika, nerimas kamuoja jūsų vaiką arba pastebite kitas neigiamas potraumines reakcijas, patariame kreiptis į psichologą arba terapiautą.

Negatyvių jausmų sprendimo kortelė
Nepatogūs jausmaiKą mes galime padaryti, kad jaustumėmės geriau
Jausmai skirti pasilikti/išlaikyti?

Parengė Viktorija Bendaravičiūtė-Kalinauskienė.

Remtasi Ph.D. Robin H. Gurwitch, M. Ed. Anne K. Messenbaugh, Dr. Daniel J. Siegel ir Dr. Tina Payne Bryson.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.