Ses. Daiva K. Kuzmickaitė MVS
Kasmet lapkričio pradžioje tarptautinė ekumeninė akcija (Krikščionių aljansas našlaičiams – Christian Alliance for Orphans, CAFO) pasaulio gyventojus kviečia švęsti Našlaičių sekmadienį. Šią dieną Izaijo žodžiais primenama krikščioniškoji suaugusiųjų pareiga tėvų netekusiems vaikams: „užstokite našlaitį“ (Iz 1, 17). (2)
2019 m. lapkričio 10 d. Lietuvoje pirmą kartą paminėtas Našlaičių sekmadienis. Sumos Šv. Mišių auka Kauno Prisikėlimo parapijos bendruomenė vienijosi su pasaulio įvairių denominacijų tikinčiaisiais malda už labiausiai pažeidžiamus visuomenės narius – vaikus, netekusiais tėvų meilės ir namų; o taip pat ir už tuos, kas dalijasi savo meile ir namų šiluma – įsivaikina ar globoja šiuos vaikus.
Lietuvoje Našlaičių sekmadienio minėjimas sutapo su Aušros Vartų Gailestingumo Motinos globos atlaidų pradžia. Būtent Aušros Vartuose Šv. Tėvas, kai lankėsi Lietuvoje, susitiko su našlaičių, įvaikintų ir globojamų vaikų šeimomis. Tai buvo beprecedentis įvykis Katalikų Bažnyčioje. Negirdėta, kad kuris nors popiežius kurioje kitoje šalyje būtų tai padaręs. Popiežiaus malda su šiais vaikais ir neįgaliaisiais Aušros Vartuose yra svarbi žinia pasauliui ir Lietuvai: visi vaikai turi teisę turėti šeimą, nesvarbu, kokia nelaimė būtų ištikusi juos pačius ar jų tėvus. Šie vaikai, kurių Lietuvoje per 9 tūkst., yra mūsų broliai. Popiežius vienareikšmiškai savo kalboje Aušros Vartuose pasakė: „Ieškok savo brolio!“; „Atnešk gydančią meilės šviesą, nes gailestingoji meilė atrakina Dangaus karalystės vartus.“ Tai stipru. Atpažįstame Kaino ir Abelio dramos motyvus – „Ar aš esu savo brolio sargas?“ Popiežius sako – taip, o jei priešingai – esame brolžudžiai. Už nuskriaustuosius ir nelaiminguosius visais lygmenimis esame visi atsakingi – valstybės, bendruomenės, šeimos ir pavieniai asmenys.
Beje, popiežiaus naratyvas Aušros Vartuose nepaprastai paveikus, primenantis J. R. R. Tolkieno manierą – vaizdiniai, iliustracijos ryškūs, turtingi, suteikia aiškumą žodžiams, atveria Tiesą, priešais ją apnuogina. Popiežiui Aušros Vartai – sugriautõs miesto (ir žmogaus širdies, valstybės) gynybinės sienos likučiai, kurie yra išlikę, nes šiuose Vartuose gyvena Gailestingumo Motina. Ji nelaiko glėbyje Sūnaus. Ir nereikia, nes ji – ir visų Motina. Ji mūsų akyse ir mūsų žaizdose regi savo Sūnaus Jėzaus – aušrinės žvaigždės (plg. Apr 22, 16) – veidą. Mus, mininčius Našlaičių sekmadienį, Aušros Vartų Gailestingumo Motina kviečia ne savo „karalystės“ sienas saugoti, bet jos padedamiems ieškoti apleisto brolio. Kraujuojančios beglobių vaikų ir jų šeimų žaizdos – mūsų Brolio Jėzaus žaizdos – šaukia, kad atneštume jiems gailestingąją meilę ir gydančią jos šviesą. (3)
Našlaičių sekmadienio istorija: Zambijos dovana pasauliui
Našlaičių sekmadienį iniciavo amerikietis Gary Schneider. Apsilankęs Afrikoje jis buvo sujaudintas Zambijos pastoriaus, kuris rūpinosi būriu našlaičių, ištiktų bado, skurdo ir AIDS. Našlaičiai vaikai labiausiai kentėjo, nes nebuvo kas jais pasirūpina. Jie negalėjo lankyti mokyklos ir įgyti išsimokslinimo. Nors ir kiti bendruomenės nariai gyveno skurdžiai, po pamaldų jie našlaičiams vaikams ką nors pasiūlydavo pragyvenimui; kai kurie atiduodavo savo drabužį ar apavą.
Zambijos bažnyčia, kurią aplankė G. Schneideris, vertinama kaip ta, kuri padovanojo krikščionių bendruomenėms Našlaičių sekmadienį – kaip postūmį žmonėms iš viso pasaulio, kad pasirūpintų našlaičiais. Beje, Našlaičių sekmadienis dažnai pavadinamas ir Zambijos dovana pasauliui.
Krikščionių aljansas našlaičiams (CAFO) kas metai organizuoja Našlaičių sekmadienį kaip galimybę šalies ar vietos bažnyčioms ir bendruomenėms drauge atsiliepti į Dievo kvietimą rūpintis našlaičiais ir pažeidžiamaisiais. Šiandien Krikščionių aljansas apima daugiau nei 150 denominacijų ir Našlaičių sekmadienis švenčiamas tūkstančiuose bažnyčių iš daugiau kaip 50 pasaulio šalių.
Našlaičių sekmadienis ne vienus metus yra švenčiamas Ukrainoje, Latvijoje. 2019 metais Našlaičių sekmadienis pirmą kartą paminėtas ir Lietuvoje: Marijos radijo aktualijų laidoje ir Kauno arkivyskupijos Prisikėlimo parapijoje kartu su Kauno arkiv. Caritas programos „Vaiko gerovės instituto“ bendruomene; ta proga ir Panevėžio evangelinė bažnyčia savo facebook paskyroje talpina CAFO sukurtą filmą „Aš esu mylimas“.
Kaip švenčiamas Našlaičių sekmadienis
Švenčiant Našlaičių sekmadienį svarbiausia yra atrasti tai, kas būtų vertinga pažeidžiamiems, gimdytojų globos netekusiems vaikams. O tokių vaikų, kuriems reikalinga pagalba, esama kiekvienoje bendruomenėje.
Našlaičių sekmadienis – tai kiekvieno tikinčiojo galimybė atsiliepti į Dievo kvietimą rūpintis šiais vaikais jų gyvenamoje vietoje ar kitose pasaulio šalyse patiems, suburti bažnyčios narius, bendruomenes, draugus. Minint šią dieną vieni tikintieji pasirenka maldą už našlaičius ir jų įtėvius ar globėjus, tam skiriama ir homilija, kiti – vykdo labdaros paramos akcijas, koncertus, ieško globėjų ir įtėvių.
Kaip praneša Vatikano žinios, Rygoje betėviais vaikais rūpinasi arkivyskupijos Šventosios šeimos namai, organizuojantys vaikų auklėtojų ir būsimų vaikų globėjų ugdomuosius susitikimus, diskusijas ir kursus. Kitos latvių katalikų bendruomenės reguliariai lanko betėvius vaikus, veda užsiėmimus, dalijasi savo patirtimi.
Anot portalo katolis.lv, vien to negana. Tikinčiųjų bendruomenės kviečiamos Našlaičių sekmadienį ne tik melstis už vaikus, jų tėvus, įtėvius, globėjus, lankyti vaikų globos namus ir kurti globos iniciatyvas, bet pasvarstyti, ką dar Bažnyčia gali padaryti, kad pagerintų kartais apverktinai sunkią betėvių vaikų situaciją. Taip pat išsakytas kvietimas šiai temai skirti dėmesį homilijose ir teminiuose susitikimuose.
(1) https://lifesong.org/2019/08/orphan-sunday/
(2) https://www.vaticannews.va/lt/baznycia/news/2019-10/naslaiciu-sekmadienis-as-esu-mylimas.html
(3) https://www.artuma.lt/archyvas/rinktiniai/show/kad-musu-sienose-atsivertu-vartai